מסר יוצא מן הכלל

GADI.jpg

גדי ירקוני

ראש המועצה

טקסט 

תמונה מיכל.jpeg

איה אלטמן,
רכזת נגישות והשתלבות במרכז הקהילתי אשכול

טקסט 

תמונה ליאורה.jpeg

סילבינה עו"ס מוגבלויות,
האגף לשרותים חברתיים

טקסט 

green.png
blue.png
cell.png
banner.jpg
banner2.png

מידע יוצא מן הכלל

orange.png

כל מה שצריך לדעת על מיצוי זכויות לא.נשים עם מוגבלויות במקום אחד!
אגף שירותים חברתיים ואגף החינוך ריכזו עבורנו את המידע הנדרש לתהליך אבחון, טיפול וזכויות.

מוזמנים להתעדכן באתר המועצה:

משפחות יוצאות מן הכלל

yellow.png
green.png

ראיון עם נועם שביט, תלמיד כיתה י"ב ממושב עין הבשור

 

לפני ארבע שנים, בינואר 2017 ,אבא שלי עבר תאונת אופנוע. אני זוכר את היום הזה כאילו היה אתמול. זה היה יום שישי, יצאתי להליכה עם חברה רגע לפני ארוחת שישי ולפתע גיליתי מספר שיחות שלא נענו מאמא שלי. כשחזרתי אליה והיא סיפרה לי מה בדיוק קרה, היא כבר הייתה בדרך לבית החולים. הייתי נסער מאוד, לא הבנתי מה קרה, רצתי הביתה והתבודדתי עד היום שאחרי. בכיתי, דאגתי, הייתי מבולבל, לא רציתי לדבר עם אף אחד. כעסתי. אחרי ניתוח ובדיקות ארוכות מאוד הרופאים קבעו וסיפרו לנו שאבא שלי משותק לחלוטין מהחזה ומטה, וללכת הוא כבר לא יוכל. סירבתי לקבל את העובדה. למה זה קורה דווקא לי? אני לא רוצה אבא נכה! חלק גדול מאוד מהתהליך שעברתי היה התבגרות והבנה שאבא שלי הוא אבא שלי, וזה לא משנה אם הוא הולך על הרגליים או יושב בכיסא גלגלים. אני אוהב את אבא שלי בגלל מי שהוא ולא בגלל שהוא הולך על הרגליים או יושב על כיסא גלגלים. במשך חצי שנה אבא שלי היה בשיקום בתל השומר, כשאמא שלי צמודה אליו וסבתא שלי מטפלת בי ובאחיותיי. היינו רואים אותו בערך פעם בשבוע, בעיקר בימי שישי. זאת הייתה תקופה קשה מאוד, לראות את ההורים שלי כל כך מעט, להתרגל לעובדה שאבא שלי נכה, להבין מה זה אומר עליי ועל המשפחה שלי. הדברים שהכי עזרו לי להתמודד עם התהליך הזה היו החברים שלי, וסבתא שלי, שתמכו בי והכילו אותי לאורך כל התקופה המאתגרת הזאת. לחיות לצד הורה עם מוגבלות זה מורכב. אחרי התאונה כמובן שנאלצנו לשפץ את הבית, להנגיש אותו, ועדיין זה לא מספיק. אבא שלי אמנם בן אדם חזק ונחוש והוא עושה דברים גם בעצמו, אך ישנם דברים שהוא יצטרך בהם עזרה תמיד. היום אנחנו כבר רגילים למצב ויודעים איך להתמודד עם הדברים. אנחנו יוצאים יחד לחופשות, מבלים ואנחנו לא נותנים למצב להרוס לנו את ההרגלים המשפחתיים. המסר שלי לעולם: תהיו סובלניים! תכבדו את האחר, הוא בן אדם בדיוק כמוכם, אבל קצת אחר. ואל תחנו בחניית נכה!!!

ראיון עם נטע מנצור, תלמידת כיתה י"ב ממושב שדה ניצן

 

אבא שלי חלה באוגוסט 2009 והשתחרר מבית החולים בנובמבר 2010, הרופאים אבחנו את מה שהיה לו כדלקת בגזע המוח. זה קרה כמה ימים לפני עלייתי לכיתה א'. בתחילת האשפוז הוא היה 4 חודשים בטיפול נמרץ מונשם )מתוכם 40 ימים בקומה( ,ולאחר מכן עבר לשיקום נשימתי ונוירולוגי בתל השומר שם למד הכל מההתחלה וכיום הוא משותק ברגליים. בתחילת השיקום הוא תיקשר איתנו בעזרת העיניים. הייתי מאוד צעירה ואני בקושי זוכרת את היום הזה אך אני כן זוכרת את התקופה הארוכה, תמיד היו סביבנו חברים ומשפחה שעזרו ותמכו בנו. היו חברות מהמושב שעזרו בכל מה שקשור לתפעול הבית: ניקיון, כביסה ולפעמים גם ארוחות. כמובן שסבא וסבתא שהיו גרים צמוד אלינו היו איתנו תמיד ושמרו עלינו לאורך התקופה. לאחר שאבא עבר לתל השומר כל יום שישי הי ינו נוסעות אליו ומבקרות אותו שם, זכור לי מהביקורים האלו מפגשים עם אנשים קטועי רגליים או אנשים עם סיפור חיים מורכב אני חושבת שבהתחלה נורא נבהלתי אך זה גרם לי לא לפחד מהשונה ולהסתכל על כולם כשווים. בתור ילדה אני חושבת שמאוד הדחקתי את הנושא הזה והשתדלתי שלא לדבר עליו אפילו לא עם אמא, אך לאחר התבגרות הבנתי שיש לי אבא מדהים ושהוא נס רפואי ושאני לא צריכה להתבייש בכך שאבא שלי נכה. כיום זה לא עניין כזה גדול אצלנו במשפחה אנחנו מדברים וצוחקים על זה וכמובן שהחברים יודעים וצוחקים איתו. לחיות לצד הורה עם מוגבלות זה מורכב, יש את הצד החיובי בזה והוא החנייה הקרובה, להיות בהופעות שורה ראשונה או לא לחכות בתורים, אך יש עם זה לא מעט קשיים. מספר פעמים הלכנו לבתי מלון והם לא היו נגישים, מסעדות לא נגישות וחניות שנתפסות על ידי אנשים שהם לא נכים ובכך גורמים לנו כמשפחה לחזור הביתה או לשנות את התוכניות שקבענו ועוד הרבה דברים שכביכול "תוקעים" אותנו אבל אנחנו לא מוותרים, נחושים ועושים הכל הכי טוב שאפשר ולא נותנים לדברים הקטנים להרוס לנו. המסר שלי הוא שאנשים יתחשבו באחר ויהיו יותר אכפתיים וסובלניים כלפי כולם ושחשוב להגביר את המודעות לנגישות בציבור! ואל תחנו בחניות נכים!

תכנים יוצאים מן הכלל

yellow.png

אנחנו בזמנים אחרים ולכן מרבית התכנים שלנו הם אונליין, זהו קונספט שונה אך לחלוטין יוצא מן הכלל

המלצות על ספרים יוצאים מן הכלל

המלצות על סרטים יוצאים מן הכלל

20.jpg

הרצאת זום

סיפורו האישי של אדם ברדיצ'בסקי- שיוויון בסלון 

3.2.21 | יום רביעי

בשעה 20:30

סיפורו של אדם ברדיצ'בסקי מקיבוץ ניר יצחק.

לאחר פציעה קשה בתאילנד,  בעזרת הרצון לחיות והמוטיבציה להיות ספורטאי מצטיין, מצאתי את דרכי בטניס והצלחתי להגיע עד השתתפות באולימפיאדה, ואף להיות אלוף ישראל 6 פעמים

17.jpg

בישובים

משחק שווה להיות שווה - ישובי לילדים ונוער 

7.2.21 | יום ראשון

בשעה 16:30

-

תחרות בין 2 קבוצות דרך תחנות ומשימות הקשורות במגבלות וקשיים אצל אנשים נחושים שאל את מדריך הישוב 

עדי2.jpg

הרצאה בזום

עדי לגזיאל שי

סיפור אישי של מתמודדת 

11.2.21 | יום חמישי

בשעה 20:30

סיפורה האישי של עדי לגזיאל מקיבוץ ניר עוז.

השקופה הכי צבעונית

שאי פעם תפגשו.

אישה,אמא,בנאדם,

אטאיסטית מלאת אמונה שלא מוותרת.

חיה בעוטף עזה ,מאובחנת עם פוסט טראומה ומצחיקה

בעיקר את עצמה.

החיים הם מסע ואני התחלתי אותם כשהם כמעט נגמרו.

14.jpg

הרצאה בזום

שרון אשתר- הרצאה לצוות המועצה והמרכז הקהילתי

15.2.21 | יום שני

בשעה 10:00-11:30

-

שרון אשתר איבדה את הראיה בשנות השלושים לחייה, אך לא נתנה לעיוורון לעצור אותה. עולמה של שרון עשיר בספורט וחוויות חובקות עולם, היא זכתה במדליית זהב באליפות העולם בכדורת דשא לעיוורים, רוכבת קילומטרים על אופני טאנדם בארץ ובחו"ל, מתחרה בספורט ימי, ורוקדת סלסה. שרון משתפת את הקהל בתהליך ההתעוורות, האתגרים, הקשיים וההשלמה עם העיוורון והבחירה – לחיות ללא גבולות.. לאחרונה גם כיכבה בסרט ישראלי "המוזיאון". בהרצאה שלה מראה שרון שהמוגבלות אינה מגבלה, ושהכול אפשרי.

19.jpg

הצגה בזום

אם אנחנו כבר כאן למה לא להנות מזה

17.2.21 | יום רביעי

בשעה 20:30

מופע מרגש על התמודדות, כאב כוח ושמחה. מופע על הורות מיוחדת ושמחה. סיפורים משולבים בקטעי הומור ושמחה

FB_IMG_1556373106043.jpg

הרצאה בזום

בת-אל פפורה

21.2.21 | יום ראשון

בשעה 20:00

בהרצאה חוצת גבולות משתפת בת אל בעזרת יכולתיה האומנותיות והרבה הומור עצמי, את מסעה הייחודי הבלתי מתפשר, אל הגשמה עצמית גשמית וזוגיות.

13.jpg

סרט

סרט 'היו היה'

לילדי כיתות - ח' 

במהלך החודש בבתי הספר

-

סרט סל תרבות - רון הוא ילד נבון עם שיתוק מוחין שמגביל את תנועתו. הוא גדל לצד שני אחים בריאים, אחד מהם הוא אחיו התאום שמשחק כדורגל. הוריו עושים מאמצים רבים לדאוג לצרכיו ולשמור על הלכידות המשפחתית למרות הפערים ביניהם. הסרט מלווה את ההתמודדות היומיומית של רון ומשפחתו, החושפת גישות שונות לחיים ואת המתחים שמלווים הורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים.

15.jpg

הרצאת זום

הצגת פרויקט בית לחיים בפני פורום הנהגות ישובים

7.2.21 | יום ראשון

בשעה 09:0

-

"בית לחיים", הינו מענה לאדם עם מוגבלות שאינו יכול או רוצה להמשיך לחיות בביתו. המפגש יעסוק בבתים לאנשים עם צרכים מיוחדים בקיבוצים, כאשר הייחודיות היא השילוביות עם הקהילה.

FB_IMG_1556373106043.jpg

הרצאת זום

"לעבור את הקו" - סיפורה האישי של הספורטאית הפאראלימפית מורן סמואל 

7.2.21 | יום ראשון

בשעה 20:30

מורן סמואל, ספורטאית ושחקנית כדורסל מגיל צעיר, מצאה עצמה בוקר אחד, בגיל 24 משותקת מהחזה מטה.בהרצאה מרתקת, מורן מספרת על ההתמודדות עם השינוי, על המעבר מלהיות ספורטאית "רגילה" לספורטאית בעלת מגבלת גופנית, על השיקום, על כשלון והצלחה, על התגברות, נחישות והתמדה שבאמצעותם מורן הפכה להיות ספורטאית פאראלימפית, זכתה במדליית ארד באולמפידת "ריו", ואלופת עולם ב- 2015 בענף החתירה בסירה, שחקנית כדורסל כסאות גלגלים מובילה בקבוצת הגברים של בית הלוחם בת"א שגם איתה זכתה באליפויות וגביעים רבים, כיהנה כקפטנית נבחרת ישראל כדורסל נשים.

בנוסף מורן הינה פיזיותראפיסטית התפתחותיות ובעלת תואר שני בחינוך והתפתחות לגיל הרך.

מורן הדליקה משואה ביום העצמאות ה- 71 של מדינת ישראל לציון ניצחון הרוח.

11.jpg

בפייסבוק של המועצה

הרצאה "הרומן שלי עם העיוורון" - לילי גולדויין 

14.2.21| יום ראשון

בשעה 17:00

לילי גולדויין ואני בת 68 וכבדת ראייה ומתניידת בעזרת כלבת הנחיה שלי זיטה.
ביום בהיר, דרך חשיפת הסיפור האישי שלי ואורך חיי, החלטתי להפוך את המגבלה הפרטית שלי, למיזם ייחודי שלא קיים באף מקום, שמטרתו להקל על עיוורים את התנהלותם היומיומית ולעזור לנותני השרות להבין יותר את מגבלתם והדרך להקל על הלוקים בעיוורון. 

16.jpg

Zoom In

הרצאה עם אסף מנצור 

16.2.21 | יום שלישי

בשעה 20:30

ופתאום החיים השתנו...

אסף מנצור ממושב שדה ניצן משתף את סיפורו יחד עם בנותיו הדר ונטע.

FB_IMG_15563731060431.jpg

דרייב אין במועצה

סרטים על אנשים מיוחדים

18.2.21 | יום חמישי

בשעה 19:00 (מבול) | 21:00 (מש' בלייה)

"מבול" - הוא דיוקן של משפחה עצובה, במושב קטן ליד הים. לאחר שנים של ריחוק וניכור נאלצת משפחת רושקו להתמודד עם חזרתו הלא צפויה של הבן הבכור, האוטיסט, מהמוסד בו שהה שנים. שעות 

"משפחת בלייה" -קומדיה צרפתית שוברת קופות. כל בני משפחת בלייה הם חירשים, פרט לפאולה בת ה-16, שמתפקדת כמתווכת ומתרגמת להוריה ואחיה הצעיר. יום אחד היא מחליטה להצטרף למקהלת בית הספר, שם היא מגלה כי יש לה כישרון שירה לא נורמלי. המורה שלה מפציר בה לגשת לאודישנים לבית הספר למוזיקה הנחשב ביותר בצרפת, אלא שאותו בית ספר ממוקם בפריז  - והקבלה אליו מותנית בעזיבת הכפר ומשפחתה הזקוקה לה. מרגש ומצחיק. 

10.jpg

סרט

הקרנת הסרט 'קומבה' לילדי כתות א'-ג' בליווי פעילות

במהלך החודש בבתי הספר

-

הסרט קובמו - קומבה - זברה שנולד בלי פסים מאחוריו יוצא לחפש את הפסים האבודים (מה שגורם לבצורת איומה באפריקה), בדרך הוא פוגש בחברים חדשים כדי להחזיר את הפסים ולהציל את אפריקה מבצורת.

הידעת?

חודש פברואר יוצא מן הכלל פותח עבורנו שנה שבא נחדד מסרים ויחד נלמד שפה חדשה שמכבדת את האוכלוסייה היוצאת מן הכלל שלנו. ובחודש זה נתלו ברחבי המועצה שלטים אשר מטמיעים את השפה הזו.

נחישות.jpg
pinnk.png

רוצים להיות מעורבים רוצים להצטרף לתוכניות הקיימות או ליצור משהו חדש צרו איתנו קשר: 
 סילבינה עו"ס מוגבלויות, האגף לשרותים חברתיים – טל' 089929614 \  במייל: silvina@erc.org.il 
       איה אלטמן, רכזת נגישות והשתלבות במרכז הקהילתי אשכול - זה פה: 0546335754 
        יעל כספי, מנהלת חינוך מיוחד באגף החינוך: 0547915721

כל-הלוגואים-של-המועצה.png